3ος Διαγωνισμός Λογικής “LogiGame”

Την Κυριακή 17 Απριλίου 2016 και ώρα 11πμ, θα πραγματοποιηθεί ο 3ος Διαγωνισμός Λογικής “LogiGame” στο 1ο Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης. Για πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής κ. Λόλας.

Διαγωνισμός Young Business Talents

Ολοκληρώθηκε η περιφερειακή φάση του διαγωνισμού Young Business Talents, όπου το σχολείο μας συμμετείχε για πρώτη φορά και εκπροσωπήθηκε από τις 9 ομάδες:

ENTREPRENEURS, E_BEI, GOOD_BOYS, LOVA, MARE_ET_SOL, SMOOTH, BABY_FACE, PLATS_PLOOTS, MPAM

Το YBT είναι ένας διαγωνισμός με επιχειρηματικό προσομοιωτή (business simulator) για μαθητές 1ης, 2ας, 3ης Λυκείου (κάθε τύπου) που σου επιτρέπει να εξασκηθείς στη λήψη όλων των αποφάσεων μέσα σε μια εικονική “εταιρεία”, την εταιρία της ομάδας σου.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος και ιδιαίτερα στους ENTREPRENEURS με αρχηγό τον Γιάννη Μελανδίνο, που κατατάχθηκαν στην 20η θέση στην περιφέρειά τους, ανάμεσα σε 103 ομάδες και δεν προχώρησαν στον τελικό για 1 μόλις θέση.

Ραντεβού την επόμενη χρονιά λοιπόν με βαλίτσες γεμάτες εμπειρία.