Ανακοίνωση βαθμών ειδικών και μουσικών μαθημάτων & Δυνατότητα Υποβολής Μηχανογραφικού Δελτίου (Μ.Δ.)

Ανακοίνωση βαθμών ειδικών και μουσικών μαθημάτων
Οι βαθμοί των ειδικών μαθημάτων και των μουσικών μαθημάτων θα ανακοινωθούν την Παρασκευή 17-7-2020 μετά τις 13.00 μ.μ. Οι υποψήφιοι θα μπορούν να βρίσκουν τη βαθμολογία τους στην ιστοσελίδα
https://results.it.minedu.gov.gr πληκτρολογώντας τον 8-ψήφιο κωδικό τους και τους 4 αρχικούς χαρακτήρες από το επώνυμο, το όνομα, το πατρώνυμο και το μητρώνυμο, σε κεφαλαίους ελληνικούς χαρακτήρες.

Δυνατότητα υποβολής του Μηχανογραφικού Δελτίου (Μ.Δ.)

1. Η δυνατότητα ηλεκτρονικής υποβολής του Μ.Δ. θα ισχύσει ως και τη Δευτέρα 20-7-2020 τα μεσάνυχτα. Μετά τα μεσάνυχτα της Δευτέρας η ειδική εφαρμογή θα κλείσει και θα αρχίσει ο έλεγχος και η επεξεργασία των προτιμήσεων των υποψηφίων.
  2. Για την υποστήριξη της υποβολής του Μ.Δ., όλα τα ΓΕΛ και ΕΠΑΛ (ανεξάρτητα από την προγραμματισμένη εφημερία) θα λειτουργήσουν επιπλέον τη Δευτέρα 20-7-2020, τελευταία ημέρα υποβολής του Μ.Δ.
  3. Αυτή την ημέρα, οι υποψήφιοι μπορούν να αποκτήσουν κωδικό ασφαλείας (αν δεν πρόλαβαν ή αν τον έχασαν) ή/και να αναιρέσουν το ήδη οριστικοποιημένο Μ.Δ. για να οριστικοποιήσουν εκ νέου ένα άλλο Μ.Δ.

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΙΡΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΔΕΛΤΙΟΥ 2020

Μετά την ανακοίνωση των βαθμών των ΓΕΛ των ΕΠΑΛ, όλοι οι υποψήφιοι στην ίδια ηλεκτρονική διεύθυνση http://exams.it.minedu.gov.gr θα πρέπει να κλειδώσουν το τελικό τους μηχανογραφικό (επιλέγοντας ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ) ως και την Παρασκευή 17 Ιουλίου 2020.

Προτείνεται οι υποψήφιοι να εκτυπώσουν ή/και να αποθηκεύσουν στον υπολογιστή τους το οριστικοποιημένο μηχανογραφικό (που θα έχει αποκτήσει αυτόματα και αριθμό πρωτοκόλλου), ώστε ανά πάσα στιγμή να μπορούν να δουν τις τελικές προτιμήσεις τους.

Υπενθυμίζεται ότι η προθεσμία είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευση της κανένας υποψήφιος δεν θα μπορεί να οριστικοποιήσει το μηχανογραφικό δελτίο.

Β’ φάση ηλεκτρονικών αιτήσεων-εγγραφών

Μετά την κατανομή της Α’ φάσης των ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφών θα ακολουθήσει Β’ φάση ηλεκτρονικών αιτήσεων από τη 13η Ιουλίου 2020 και ώρα 08:00 έως και τη 14η Ιουλίου και ώρα 23:59.

Μετά την κατανομή της Β’ φάσης, οι ενδιαφερόμενοι/-ες θα ενημερωθούν μέσω της εφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση:
https://e-eggrafes.minedu.gov.gr και οφείλουν να οριστικοποιήσουν την εγγραφή τους:

α. Για τα ΓΕ.Λ. μέχρι την έναρξη των μαθημάτων
β. Για τα ΕΠΑ.Λ. από την 20η Ιουλίου 2020 έως την 24η Ιουλίου 2020

Λόγω τεχνικού προβλήματος που διαπιστώθηκε στην εφαρμογή e-eggrafes κατά την προσπάθεια βελτίωσης απόκρισης του συστήματος, κατόπιν ενημέρωσης από το αρμόδιο Τμήμα της Διεύθυνσης Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης και Απλούστευσης Διαδικασιών, είναι απαραίτητο να υποβληθούν εκ νέου οι αιτήσεις που υποβλήθηκαν κατά το διάστημα από την Κυριακή 28-06-20 και ώρα 00:01 έως και την Τρίτη 30-06-20 και ώρα 08:30..

Επισημαίνεται ότι οι αιτήσεις μαθητών/τριών οι οποίες είχαν τυχόν υποβληθεί κατά την προαναφερθείσα περίοδο, δεν εμφανίζονται πλέον στο πεδίο «υποβληθείσες αιτήσεις», ώστε θεωρούνται ως μη υποβληθείσες και οι αντίστοιχοι αριθμοί των συγκεκριμένων αιτήσεων δεν ισχύουν.

Στην εξαιρετική περίπτωση κατά την οποία μαθητής/τρια τυχόν δεν κατανεμήθηκε σε κανένα ΕΠΑ.Λ. ενδιαφέροντός του/της, ο/η ενδιαφερόμενος/η μαθητής/τρια απευθύνεται στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ενδιαφέροντός του/της μέχρι και την 21η Ιουλίου, και εν συνεχεία με ευθύνη του οικείου Διευθυντή/ντριας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κατανέμεται σε κάποιο υπάρχον τμήμα ΕΠΑ.Λ.

ΥΠΕΡΕΠΕΙΓΟΝ: Αναγκαία επαναυποβολή αιτήσεων εγγραφής για όσες/όσους υπέβαλλαν στις 28 & 29-06-2020

στην πλατφόρμα e-eggrafes αναρτήθηκε το εξής μήνυμα:

Προσοχή!!

Μόνο για όσους/ες μαθητές/τριες υποβλήθηκαν ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής από την Κυριακή 28-06-2020 και ώρα 00.01 έως και την Τρίτη 30-06-2020 και ώρα 08.30, και δεν εμφανίζονται στο σύστημα στις «Υποβληθείσες Αιτήσεις» (κουμπί επάνω δεξιά μετά την είσοδο μέσω TAXIS), παρακαλούμε για την άμεση επανυποβολή έως και την Παρασκευή 03-07-20 και ώρα 23.59.

Προσοχή!! Δεν αφορά όσες/όσους έκαναν εγγραφή τις προηγούμενες ή τις επόμενες ημέρες.

Για λόγους επαλήθευσης, κρατήστε και μια εκτύπωση είτε σε χαρτί είτε σε ηλεκτρονική μορφή (αρχείο pdf).

Οι μαθητές/-τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2020 – 2021, υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής», μέσω της εφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση:
https://e-eggrafes.minedu.gov.gr, συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από τη 18η Ιουνίου 2020 και ώρα 09:00 έως και τη 3η Ιουλίου 2020 και ώρα 23:59.