Βοήθεια για τη συμπλήρωση του Μηχανογραφικού Δελτίου 2020 για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Σας ενημερώνουμε ότι οι εκπαιδευτικοί με ειδίκευση στη Συμβουλευτική Επαγγελματικού Προσανατολισμού της υπηρεσίας μας είναι στη διάθεσή σας να ενημερώσουν μέσω τηλεδιάσκεψης τους μαθητές Γ΄ τάξης με θέμα: “Συμπλήρωση Μηχανογραφικού Δελτίου 2020 για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση“.
Για το λόγο αυτό παρακαλούμε να αποστείλετε το αίτημα στο e-mail:
sep@2kesy-a.thess.sch.gr
και θα επικοινωνήσουμε άμεσα μαζί σας.

Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή απορία.

Ο αρμόδιος εκπαιδευτικός ΣυΕΠ
Τσαπουρνάς Κώστας

Υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου (ΓΕΛ 2020)

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι οι διαδικασίες για την υποβολή των Μηχανογραφικών Δελτίων (Μ.Δ.) 2020 ξεκινούν από τη Δευτέρα 29 Ιουνίου και λήγουν την Παρασκευή 17 Ιουλίου 2020.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε στα παρακάτω έγγραφα:

Δελτίο τύπου-Υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου (ΓΕΛ-2020)

Εγκύκλιος-μηχανογραφικών δελτών-ΓΕΛ-για-2020

Διαβάστε περισσότερα “Εξεταστικά κέντρα Μουσικών Μαθημάτων «Μουσική Εκτέλεση και Ερμηνεία» και «Μουσική Αντίληψη και Γνώση»”

ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ (ΠΛΗΝ ΑΓΓΛΙΚΩΝ)

Εξεταστικά κέντρα ειδικών μαθημάτων (ΠΛΗΝ ΑΓΓΛΙΚΩΝ)

Ενημερωθείτε από τον παραπάνω σύνδεσμο για τη σχολική μονάδα όπου θα γίνει η εξέταση του ειδικού μαθήματος/ ειδικών μαθημάτων που έχετε δηλώσει. Το έγγραφο του ανωτέρω συνδέσμου αφορά όλα τα ειδικά μαθήματα εκτός των Αγγλικών.

Προσοχή!! Οι εξετάσεις στο Ειδικό Μάθημα ξένης γλώσσας «ΑΓΓΛΙΚΑ» θα διενεργηθούν στα εξεταστικά κέντρα που έχουν οριστεί από την οικεία Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευση.
Βλ. παλιότερη δημοσίευση
Κέντρα εξέτασης Αγγλικής γλώσσας για τις Πανελλήνιες εξετάσεις 2020

Παραλαβή απολυτηρίων τίτλων 27ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης

Σας ενημερώνουμε οτι μπορείτε να παραλάβετε τον απολυτήριο τίτλο του παιδιού σας στις ακόλουθες ημερομηνίες: Πέμπτη 25-06-2020, Δευτέρα 29-06-2020, Τρίτη 30-06-2020 και ώρες 10.00-13.00.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΓΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ ΣΤΙΣ ΑΕΝ 2020 ΑΔΑ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΓΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ ΣΤΙΣ ΑΕΝ 2020 ΑΔΑ ΕΡΝΓ4653ΠΩ-ΦΥ0

2020 06 18 Φ 251 76864 Α5 ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ 2020

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020-21

Οι μαθητές/-τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2020 – 2021, υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής», μέσω της εφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση:
https://e-eggrafes.minedu.gov.gr, συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από τη 18η Ιουνίου 2020 και ώρα 09:00 έως και τη 2η Ιουλίου 2020 και ώρα 23:59.

Στην περίπτωση ανήλικων μαθητών/-τριών την Ηλεκτρονική Αίτηση υποβάλλει ο κηδεμόνας που έχει καταχωριστεί ως «πρώτος κηδεμόνας» στο ΠΣ myschool και έχει γίνει η μετάπτωση των στοιχείων του στο νέο πεδίο «κηδεμόνας e-eggrafes».

Σε περίπτωση ενήλικων μαθητών/-τριών, Ηλεκτρονική Αίτηση μπορούν να υποβάλουν οι ίδιοι, με τους δικούς τους κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis), εφόσον είναι καταχωρισμένοι στο ΠΣ myschool (ως κηδεμόνες του εαυτού τους).

Για περισσότερες λεπτομέρειες παρακαλούμε να δείτε τo σχετικό έγγραφο κάνοντας κλικ στον παραπάνω σύνδεσμο.

Ενημερωτικές Τηλεσυναντήσεις για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις υποψηφίων με Αναπηρία ή – και Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες

ΟΔΗΓΙΕΣ-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΤΕΦΑΑ 2020

Εισαγωγή ιδιωτών στις σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων

Συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις Σχολών της Ελληνικής Αστυνομίας

Οι υποψήφιοι/ες υποχρεούνται να υποβάλουν αυτοπροσώπως στo Αστυνομικό Τμήμα του τόπου κατοικίας ή διαμονής τους τα απαιτούμενα δικαιολογητικά μέχρι την ώρα 15.00 της 12-06-2020.