ΦΕΚ Β΄ 4134/09-09-2021

Σας γνωστοποιούμε ότι στο ΦΕΚ Β΄ 4134/09-09-2021 δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ. 102474/Δ2/20-08-2021 Υπουργική Απόφαση με θέμα: «Ομάδες και κλάδοι μαθημάτων, τρόπος και χρόνος εξέτασης και βαθμολόγησης, ορισμός και υποχρεώσεις επιτηρητών, υποχρεώσεις μαθητών κατά τη διάρκεια της εξέτασης, τρόπος διατύπωσης των θεμάτων, βαθμολόγηση των γραπτών δοκιμίων των προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων, αναβαθμολόγηση των γραπτών δοκιμίων προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων του Γενικού Λυκείου, τρόπος φύλαξης των γραπτών και κάθε άλλο σχετικό θέμα».

Το ΦΕΚ Β΄ 4134/09-09-2021 μπορείτε να το δείτε με κλικ εδώ.

Τελετή αγιασμού παρουσία του Δημάρχου Κωνσταντίνου Ζέρβα

Την φετινή τελετή αγιασμού του σχολείου μας τίμησε με την παρουσία του ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης Κωνσταντίνος Ζέρβας.

Ο Διευθυντής Νικόλαος Ιωαννίδης και σύσσωμη η σχολική κοινότητα του 27ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης, εκπαιδευτικοί, μαθητές και λοιπό προσωπικό, υποδέχθηκαν εγκάρδια τον Δήμαρχο που τίμησε με την παρουσία του την τελετή αγιασμού για το σχολικό έτος 2021-22.

Χαιρετισμός Δημάρχου Κ. Ζέρβα

Την τελετή τίμησε με την παρουσία του και ο πρόεδρος της σχολικής επιτροπής Δ.Ε. Δήμου Θεσσαλονίκης και πρώην Διευθυντής Δ.Δ.Ε Ανατολικής Θεσσαλονίκης Θεόδουλος Ταπανίδης.

Η τελετή διεξήχθη με τήρηση όλων των μέτρων προστασίας για την πανδημία του κορονοϊού.

Ενημέρωση για τον αγιασμό και τη διανομή βιβλίων

Καλή χρονιά με υγεία

Σας ενημερώνουμε οτι ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα γίνει τη Δευτέρα, 13-09-2021 και ώρα 09.00.
Οι μαθητές της Α’ ΓΕΛ θα προσέλθουν στο χώρο του σχολείου στις 08.15 και θα εισέλθουν απευθείας στις αίθουσες, φορώντας μάσκα, βάσει της παρακάτω κατανομής:
Α1: Αθανασιάδου έως Χριστοδουλάκης (ΜΕ ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΓΑΛΛΙΚΑ) αίθ 6 (άνω όροφος)
Α2: Αγγελίδου έως Ιωαννίδης (ΜΕ ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ) αίθ 7 (άνω όροφος)
Α3: Ιωσηφίδηςέως Πεκρίδου (ΜΕ ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ) αίθ 8 (άνω όροφος)
Α4: Προδρομίδης έως Χρυσοχόου (ΜΕ ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ) αίθ 9 (άνω όροφος)

Οι μαθητές της B’ ΓΕΛ θα προσέλθουν στο χώρο του σχολείου στις 08.30 και θα εισέλθουν απευθείας στις αίθουσες, φορώντας μάσκα, βάσει της παρακάτω κατανομής:
Β1: Βακαλοπούλου έως Χατζημωυση (ΜΕ ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΓΑΛΛΙΚΑ) αίθ 4 (άνω όροφος) μόνο τη ΔΕΥΤΕΡΑ, εφεξής στην αίθ. 1 (ισόγειο)
Β2: Αγγελούση έως Κυριακίδου (ΜΕ ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ) αίθ 2 (ισόγειο)
Β3: Μαγγανάρης έως Φίλιος (ΜΕ ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ) αίθ 5 (άνω όροφος) μόνο τη ΔΕΥΤΕΡΑ, εφεξής στην αίθ. 3 (ισόγειο)

Οι μαθητές της Γ’ ΓΕΛ θα προσέλθουν στο χώρο του σχολείου στις 08.45 και θα εισέλθουν απευθείας στις αίθουσες, φορώντας μάσκα, βάσει της παρακάτω κατανομής:
Γ1: Αγοραστός έως Καλλίας αίθ 10 (άνω όροφος)
Γ2: Καπλάνης έως Παπαβραμίδης αίθ 11 (άνω όροφος)
Γ3: Παπανικολάου έως Χατζηκαλλινικίδης αίθ 12 (άνω όροφος)

Η είσοδος στο σχολείο θα γίνει με τις ακολουθες προυποθέσεις:

Οι μαθητές οφείλουν να επιδεικνύουν εντός της τάξης πιστοποιητικό εμβολιασμού ή βεβαίωση νόσησης εντός του τελευταίου εξάμηνου ή τη σχολική κάρτα COVID-19 αρνητικού αποτελέσματος που εκδίδεται από την πλατφόρμα self-testing.gov.gr.

Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας ο πρώτος αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την προσέλευση στη σχολική μονάδα.δηλαδή για την Δευτέρα 13-09-2021 θα πρέπει να γίνει την Κυριακή 12-09-2021.

Στη συνέχεια, ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος για τους/τις μαθητές/τριες όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, εκτός από όσους έχουν ολοκληρώσει τον εμβολιασμό τους (εφόσον ανήκουν στην ηλικιακή ομάδα που συστήνεται ο εμβολιασμός) ή έχουν ιστορικό νόσησης εντός τελευταίου εξαμήνου, διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα (Τρίτη και Παρασκευή), έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο. (Βάσει της ΚΥΑ Αριθμ. Δ1α/Γ.Π.οικ. 55254, ΦΕΚ 4187 τ. Β, 10-09-2021)

Οι μαθητές/τριες Θα πρέπει να έχουν μαζί τους σχολική τσάντα για την παραλαβή των βιβλίων τους.
Επισημαίνεται οτι η συνεχής χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική στους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους του σχολείου, όπου υπάρχει συνάθροιση.