Τοπικός Διαγωνισμός Πειραμάτων (EUSO)

Το ΕΚΦΕ Κέντρου συμμετέχει και φέτος στον «Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Πειραμάτων ? EUSO 2017»που προκηρύσσει η Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε.). Ο διαγωνισμός διεξάγεται σε δύο φάσεις Τοπική και Πανελλήνια για τις ομάδες που θα πρωτεύσουν από κάθε ΕΚΦΕ.
Η πρώτη φάση, δηλαδή ο «Τοπικός Διαγωνισμός Πειραμάτων», που διοργανώνεται από κοινού με το ΕΚΦΕ Τούμπας, θα διεξαχθεί το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2016, στο χώρο του ΕΚΦΕ Κέντρου.
Οι ομάδες που θα προκριθούν, θα συμμετάσχουν στη δεύτερη  φάση του διαγωνισμού, η οποία θα διεξαχθεί στις 28 Ιανουαρίου 2017 στον ίδιο χώρο.
Στο διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν μαθητές Λυκείου που γεννήθηκαν μετά την 01-01-2000.

Περισσότερες πληροφορίες στον σύνδεσμο Διαγωνισμός EUSO