Της Παράλου αφικομένης νυκτός…

Με αφορμή την ανάγνωση της παραγράφου 3 από το κεφάλαιο 2 του δεύτερου βιβλίου των Ελληνικών του Ξενοφώντος, προέκυψε η δημιουργία του συγκεκριμένου βίντεο που αποτελεί μια προσπάθεια αφήγησης των δραματικών στιγμών που βίωσαν οι Αθηναίοι, τη νύχτα της άφιξης της Παράλου στο λιμάνι του Πειραιά, τον Σεπτέμβριο του 405 π.Χ., όταν έμαθαν τα δυσάρεστα νέα της ήττας τους από τους Λακεδαιμόνιους στους Αιγός Ποταμούς.

Το βίντεο έντυσε μουσικά ο μαθητής του Α1, Σισμάνης Χαράλαμπος.

Αφηγείται η μαθήτρια του Α1, Νασοπούλου Σταυρούλα.

Το κείμενο και η επιμέλεια είναι της καθηγήτριας και φιλολόγου του τμήματος Α1, Τσαρούχα Ζωής.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο κάνοντας κλικ εδώ

Πληροφορίες για τους Υποψηφίους των Εξετάσεων του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας Μαΐου 2024

Στο εξεταστικό κέντρο 301Γ ( Σχολείο:27ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης ) θα διενεργηθούν οι εξετάσεις  ΚΠγ  περιόδου Α΄στις 25 και 26 /05/2024 ως εξής:

Σάββατο 25/5/2024 : Προφορική εξέταση στη Γερμανική γλώσσα επίπεδο Β (Β1 + Β2) Κυριακή 26/5//2024 : Γραπτή εξέταση στη Γερμανική γλώσσα επίπεδο Β (Β1 + Β2).

• Την ημέρα της εξέτασης, οι υποψήφιοι υποχρεούνται να προσκομίσουν στο Εξεταστικό Κέντρο το Δελτίο Εξεταζομένου και το Έγγραφο ταυτοπροσωπίας σύμφωνα με το οποίο κατέθεσαν την αρχική τους αίτηση για συμμετοχή στις εξετάσεις (αστυνομική  ταυτότητα ή διαβατήριο σε ισχύ ή άλλο επίσημο έγγραφο που φέρει επικυρωμένη φωτογραφία).
  • Ώρα προσέλευσης στον τόπο εξέτασης: οι υποψήφιοι  να προσέλθουν  στο κτίριο της εξέτασης 30΄πριν την προφορική τους εξέταση  και 45’ πριν την αρχική αναγραφόμενη ώρα του ωρολογίου προγράμματος  για την γραπτή τους εξέταση .
  • Απαγορεύεται ρητά η κατοχή-χρήση οποιουδήποτε ηλεκτρονικού μέσου (κινητού τηλεφώνου ή ρολογιού χειρός τύπου smart watch έστω και απενεργοποιημένου) διότι προβλέπεται αυτόματη ακύρωση της εξέτασης για τον υποψήφιο. Το κέντρο εξέτασης δεν φέρνει ουδεμία ευθύνη για τη φύλαξη ή την απώλεια τους Αν υπάρξει οποιαδήποτε ανάγκη επικοινωνίας, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις συσκευές του κέντρου εξέτασης.
  • Απαγορεύεται  το κάπνισμα εντός του κτιριακού συγκροτήματος και η κατανάλωση φαγητού ή οποιουδήποτε ποτού εκτός νερού μέσα στην αίθουσα εξέτασης.
  • Για το αναλυτικό ωρολόγιο πρόγραμμα των εξετάσεων κάντε κλικ εδώ
  • Για τον  πίνακα με τον κωδικὀ των υποψηφίων και  τις ώρες της προφορικής τους εξέτασης κάντε κλίκ εδώ
  • Για τυχόν διευκρινίσεις, επικοινωνήστε με τη σχολική μονάδα.

Σας ευχόμαστε καλή επιτυχία και είμαστε στη διάθεση σας για οποιαδήποτε πληροφορία!!

Υποβολή ηλεκτρονικού Μηχανογραφικού Δελτίου για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις, σε ποσοστό 5% επιπλέον των θέσεων εισακτέων, έτους 2024»

Πατήστε εδώ για το αρχείο

ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ ΤΟΥ 27ΟΥ ΓΕΛ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Ο Όμιλος Φιλαναγνωσίας του σχολείου μας, με υπεύθυνες καθηγήτριες την κα Χαρίκλεια Χατζοπούλου (συντονίστρια) και την κα Ιωάννα Ιωάννου, έκανε την επίσημη έναρξή του στις 10 Νοεμβρίου και ώρα 19.00 στο Πολιτιστικό Κέντρο της Δ΄Δημοτικής Κοινότητας, με επίτιμο καλεσμένη τη λογοτέχνιδα και μέλος της εκπαιδευτικής μας κοινότητας, κα Φωτεινή Γιαννίτση. Με την ευκαιρία αυτή, έγινε η παρουσίαση του νέου της βιβλίου:¨Εκεί στα 20.000 πόδια¨

Το βιβλίο που προσεγγίσαμε αυτή την χρονιά ήταν το πρώτο βιβλίο της κας Γιαννίτση:¨΄Άλλο και τούτο¨.(ολόκληρο λογοτεχνικό έργο, σύμφωνα με τα νέα προγράμματα).

Στις 29 Ιανουαρίου του 2024,οι μαθητές του Ομίλου ,αφού διαβάσαμε και προσεγγίσαμε κατά ένα μεγάλο μέρος το έργο, κατέγραψαν ερωτήσεις και πήραν συνέντευξη από τη λογοτέχνιδα κα Γιαννίτση. Ήταν μια πολύ δημιουργική και εποικοδομητική εμπειρία, κατά τη σύμφωνη γνώμη όλων(συμμετείχαν στην εκδήλωση η Δ/ντρια κα Μοσχίδου Φωτεινή και η υποδιευθύντρια κα Καργοπούλου Μαρία).

Ως επιστέγασμα,στις 13 Μαΐου του 2024,είχαμε επίτιμη προσκεκλημένη την κα Κική Κυρίμη Μονοπόρτη, φιλόλογο και συντονίστρια της Λέσχης Ανάγνωσης του Πολιτιστικού Συλλόγου Τριανδρίας, της Λέσχης Ανάγνωσης ¨ΥΠΑΤΙΑ¨ της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Τριανδρίας και της Λέσχης Ανάγνωσης του Συλλόγου Γυναικών¨ΕΣΤΙΑ¨Νεάπολης-Συκεών, με θέμα:  Γυναικοκτονίες μέσα από λογοτεχνικά κείμενα του 19ου αιώνα.

Ο Ηλεκτρονικός μας Πίνακας και το Ψηφιακό Μουσείο του 27ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης

Τη σχολική χρονιά 2023 – 2024, στo πλαίσιo του σχεδίου δράσης που αφορά τον άξονα “ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ, ΜΑΘΗΣΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ“, σχεδιάστηκε και οργανώθηκε η διδασκαλία των δύο μαθημάτων των Θρησκευτικών της Α΄ και Β΄ Λυκείου και της Φιλοσοφίας της Β΄ Λυκείου με την παράλληλη αξιοποίηση ψηφιακών εφαρμογών. Αποτέλεσμα της συλλογικής προσπάθειας καθηγητών και μαθητών/μαθητριών είναι και το παρακάτω εκπαιδευτικό υλικό:
● padlet: συλλογή από σοφά λόγια, αποφθέγματα και συμβουλές των τριών μεγάλων φιλοσόφων της αρχαιότητας Σωκράτη, Πλάτωνα και Αριστοτέλη και των τριών Ιεραρχών, των τριών Πατέρων της χριστιανοσύνης, Άγιο Βασίλειο, Άγιο Ιωάννη τον Χρυσόστομο και Άγιο Γρηγόριο τον Θεολόγο.
● artsteps: ψηφιακό μουσείο αφιερωμένο στους τρεις μεγάλους φιλοσόφους και στους τρεις Ιεράρχες.