Ενημερωτικά μηνύματα σχετικά με τη λειτουργία του σχολείου

Η ενημέρωση για οτιδήποτε σχετικά με τη λειτουργία του σχολείου γίνεται μόνο στο δηλωμένο, κατά την εγγραφή  του μαθητή, email του γονέα/κηδεμόνα και στο μαθητικό email του μαθητή.

Όλοι οι μαθητές έχουν πλέον λογαριασμό στο ΠΣΔ  και δική τους διεύθυνση ηλεκτρονικής αλληλογραφίας τύπου @sch.gr με τα οποία μπορούν να συνδέονται στο η-ταξη (e-class), webex και σε οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία του ΠΣΔ.

Οι μαθητές μπορούν να βλέπουν τα μηνύματα τους  από οποιαδήποτε εφαρμογή περιήγησης πληκτρολογώντας τη διεύθυνση:

και εισάγοντας το όνομα χρήστη και τον κωδικό πρόσβασης που έχουν λάβει.

Αν οι μαθητές θέλουν να προωθούν τα μηνύματά του σχολείου και στο προσωπικό τους π.χ. gmail, yahoo κλπ
έχει σταλεί, προ ημερών, μήνυμα με τα βήματα υλοποίησης της διαδικασίας αυτής. Το μήνυμα με το αρχείο των βημάτων υλοποίησης μπορεί κάποιος να το βρει στο  μαθητικό λογαριασμό email του αλλά και στα μηνύματα του email του γονέα/κηδεμόνα του.